کلاس چیست؟

توسط کاوه طاهری آخرین بروزرسانی

در برنامه نویسی شی گرا، به کد توسعه پذیر که برای ساخت اشیا استفاده می شود کلاس گفته می شود. کلاس شامل تمامی متغیرها و رفتارهای آن شی است. در بیشتر زبان های برنامه نویسی نام کلاس برای نوع کلاس و constructor ان کلاس استفاده می شود.

به شی که توسط constructor (سازنده کلاس) ساخته می شود Instance یا نمونه گفته می شود. برای فهم بهتر کلاس لطفا به مثال زیر توجه کنید. دقت کنید Instance از روی کلاس ساخته شده است و خود کلاس نیست. شما می توانید تعداد نامحدودی Instance از یک کلاس بسازید،

کلاس خودرو

public class Car
{
  public int Speed { get; set; }

  public int Year { get; set; }

  public string Color { get; set; }
}

در مثال بالا خودرو به عنوان کلاس تعریف شده است. این فایل در سی شارپ با نام car.cs ذخیره می شود. توجه داشته باشید کلاس خودروی ما دارای 3 ویژگی (property) می باشد. این ویژگی ها، Speed یا سرعت و Year مثلا سال تولید به صورت عدد صحیح (int) و Color به صورت رشته ای (string) می باشد.

در مثال بعدی یک شی از کلاس خودرو می سازیم.

Car bmw = new Car();
bmw.Speed = 200;

برای ساخت اشیا از کلاس ها از دستور new استفاده می شود. در مثال فوق شی bmw یک نمونه یا Instance می باشد. این شی مقداری از حافظه رم کامپیوتر را اشغال کرده است. شی bmw تمامی ویژگی های کلاس Car را دارا می باشد. همچنان که در مثال مشخص است سرعت این bmw، دویست کیلومتر در ساعت است.

تفاوت شی Instance با کلاس

کلاس یک مفهوم کاملا انتزاعی است و نمود خارجی آن شی یا Instance می باشد. برای استفاده از هر کلاس باید حداقل یک شی از آن ساخته شود. کلاس Car به خودی خود به هیچ ماشینی اشاره نمی کند و قابل استفاده نمی باشد. شی bmw در مثال بالا به خودرویی با سرعت 200 کیلومتر اشاره دارد.

کلاس ها پایه برنامه نویسی شی گرا هستند، برای ادامه کار باید مفهوم کلاس را متوجه شوید. تقریبا همه چیز را می توان به صورت کلاس تعریف کرد، مثلا کلاس انسان، کلاس لپ تاپ، کلاس عینک، کلاس لیوان، کلاس بیماری و همه و همه چیز

برای درک بهتر حتما چند مثال را به صورت کامل با مشخصات برای خود پیاده سازی کنید، در زیر نمونه ای از کلاس پست در یک وبلاگ آورده شده است.

public class Post
{
  public string Title { get; set; }

  public DateTime Time { get; set; }

  public DateTime? PublishTime { get; set; }

  public string content { get; set; }

  public string Author { get; set; }
}

در مثال بالا DateTime کلاس تاریخ و زمان است، string نوع متغیر است.

class

0 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای ikaveh.com محفوظ است.