هنگ کردن کروم - گوگل کروم کار نمی کند

توسط کاوه طاهری آخرین بروزرسانی

علیرغم تلاش های زیاد گوگل برای پایدار کردن مرورگر کروم، گوگل کروم مانند دیگر مرورگرها و حتی بیشتر از آنها هنگ می کند.

 

چرا کروم هنگ می کند؟

مهمترین دلیل هنگ کردن یک نرم افزار Deadlock یا بن بست است، وقتی یک نرم افزار سعی در استفاده از منابعی دارد که در دسترس نیست، رخ می دهد. برای مثال نرم افزار A درحال نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک است، نرم افزار B هم سعی در نوشتن اطلاعات دارد ولی تا زمانی که کار نرم افزار A تمام نشده باشد باید منتظر باشد، حالا به هر دلیل (مخصوصا اشتباهات برنامه نویسی) نرم افزار A درخواستی به نرم افزار B می دهد. نرم افزار B همچنان هنگ کرده و A نیز هنگ می کند. به این وضعیت Deadlock یا بن بست می گویند. در مقابل، لایولاک نیز وجود دارد که منبع آزاد است ولی هر دو نرم افزار برای دسترسی به صورت همزمان درخواست می دهند و منبع به هیچ کدام اختصاص داده نمی شود. معمولا شاهد این اتفاق در زندگی روزمره نیز هستیم مثلا وقتی شخصی از روبرو می آید و شما کنار می روید ولی ان شخص هم به همان طرف می رود و این کار را چند بار تکرار می کنید تا بالاخره یکی زبان باز کند و اجازه حرکت به شخص دیگر بدهد.

گوگل کروم برای هر صفحه (Tab) یک پروسس جداگانه باز می کند. این پروسس ها بر خلاف اینکه به نظر کاملا مستقل عمل می کنند، کاملا به هم وابسته هستند، برای تست یکی را End Task کنید، متوجه می شوید علاوه بر بقیه پروسس ها، پدر اصلی نیز بسته می شود و تا چند ثانیه حتی اجازه باز کردن پروسس دیگری داده نمی شود.

گوگل کروم نسخه های جدید مشکلات بسیار زیادی در مدیریت حافظه دارد و همه رم سیستم را هدر می دهد. کروم از چند پروسس به عنوان "Google Crash Handler" نیز استفاده می کند. وظیفه این پروسس ها کنترل وضعیت پروسس اصلی و تب ها است. در برخی موارد وقتی صفحه ای بسیار سنگین است یا به دلیل استفاده زیاد از Javascript کند می شود. این صفحه مدیریت شده و بسته می شود.

برای استفاده از کروم باید حافظه رم زیادی در اختیار داشته باشید، در غیر این صورت نباید تب های زیادی باز کنید!

 

chrome

0 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای ikaveh.com محفوظ است.